خلاقیت گم شده

روزنوشت ۴

سال‌هاست از این کلمه فاصله گرفته‌ام؛ درست از زمانی که در روزمرگی‌هایم غرق شدم و همه کارهایم را از روی عادت تکرار کردم و تکرار کردم و تکرار و همین تکرارها هنرمند خلاق درونم را هر روز منزوی‌تر کرد و رفته رفته فراموش کردم که می‌توان حتی در انجام کارهای معمول و هر روزه هم خلاقیت داشت و هر روز متفاوت‌تر از دیروز عمل کرد. یادم رفت درخت‌های خیابان را نگاه کنم و سبز شدند و زرد شدند و ریختند و دوباره سبز شدند و من از کنارشان رد شدم و از یک روزی دیگر برایم اصلا فرق نداشت و با عجله رفتم و ندیدم و برگشتم و ندیدم.

نه تنها من که خیلی از آدم‌های اطرافم زنده‌گی نمی‌کنند و فقط زندگی می‌کنند. هر روز وامدار روزی دیگر و تمام می‌شود و از یک جایی به بعد یادشان می‌رود که زندگی را باید زنده‌گی کرد نه تمام کرد. شاه نشین سال‌های عمرمان می‌شود روزهایی که عجله نداشته‌ایم برای رسیدن به چیزی که تا آخر عمر هم نمی‌فهمیم چیست.

دوست دارم فرزندم خلاقیتش را فراموش نکند و هر روز با دیدن پرنده‌ها ذوق کند و دنبال یک گربه بدود و از روی تک تک پستی بلندی‌های پیاده رو بپرد. دوست دارم یاد بگیرد که اصلا مهم نیست وقتی در خیابان راه می‌رود آب‌نبات چوبی لیس بزند و دستهایش را باز کند و روی لبه جدول‌های خیابان راه برود. دوست دارم از لابلای کتاب‌ها، کلمات را بیرون بکشد و بخواند و بیشتر گوش کند و کمتر حرف بزند.

وقتی خلاقیت داشته باشی نگاهت هر روز تازه است حتی اگر غرق در روزمرگی‌ها باشی. وقتی خلاقیت داشته باشی دوست داری هر روز را متفاوت بسازی و دوست داری خلق کنی حتی اگر هنرت یک غذای خوشمزه باشد. اصلا فرقی ندارد که نویسنده باشی یا نه، نقاش باشی یا نه و هنرمند باشی یا نه؛ اگر خلاق باشی در حرف زدن هم هنرمندی، در آشپزی هم هنرمندی، در تربیت کودک هم هنرمندی، در همسرداری هم هنرمندی و اگر مادر باشی هنرت حال دل همه اهالی خانه را خوب می‌کند و همه هنرمند می‌شوند.

مدت‌هاست خلاقیتم گم شده و می‌خواهم با نوشتن پیدایش کنم؛ نمی‌دانم چقدر طول می‌کشد فقط می‌دانم اینبار تا پیدایش نکنم دست بردار نیستم. آنقدر این کلمات تکراری را از ذهنم بیرون می‌کشم تا برسم به آنهایی که جا خوش کرده‌اند و دعوتشان کنم به نوشته‌های خامم تا شاید با حضورشان متن‌هایم داغ و پخته و خلاقانه شوند. تنها امیدم همین یادداشت‌های روزانه است.

۴ تیر ۱۴۰۰

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.